Evimizin Gizli Kahramanı Dolaplarımız – Yazar: Sevde Kır

evimizin-gizli-kahramani-dolaplarimiz

Hedef Avm’den herkese merhaba,

Evimizi derleyip toplayan, kıyafetten züccaciyeye, elektronik ürünlerden kişisel bakım ürünlerine kadar evimizin bütün odalarında yer verilen dolaplar, hayat kurtarıcı mobilya kategorisindedir. Kendi içinde çeşitlere ayrılarak, evimizin gizli organizatörü olmuşlardır. Bizler de bu blog yazımızda sizlere evimizin gizli kahramanı diyebileceğimiz dolaplarımız hakkında püf noktaları hazırladık.

 

Kıyafet Dolabı

Evin hane sayısına göre ve mobilyaların renk/model uyumuna göre seçtiğimiz dolapların dikkat edilmesi gereken birkaç ince noktası vardır:

  Öncelikle üründe kullanılan malzemenin 1. sınıf olmasına dikkat edin ki uzun ömürlü bir kullanım için bu önemlidir.

  Diğer bir nokta ise çekmeceli ve kapaklı dolap seçenekleridir. Kullanım alanınızın durumuna ve tamamen isteğinize bağlı seçeceğiniz bu 2 çeşitli dolap seçenekleri her koşulda işinizi görebilecek şekildedir. Genellikle kapaklı dolaplar daha fazla rağbet görmektedir ki bunda dolap kapaklarında ayna özelliğinin bulunması önemli bir etkendir. Burada devreye kapağın aynayı kaldırma kuvveti devreye girer. Kimi kapaklar aynanın ağırlığını kaldıramaz ve bel verebilir, bunu muhakkak ürünü alırken sorgulayın.

 

  Kıyafet dolaplarının genel olarak iç haznesinde küçük bölmeler bulunur. Bu bölmeler sayesinde iç çamaşırı, çorap, eldiven, atkı gibi ebatı küçük olan ürünlerinizde de bir düzen sağlayabilirsiniz.

  Kıyafet dolabı sadece üst baş için kullanılmıyor bizim ülkemizde, dolabın üzerine genelde yüklük yüklenmektedir veya kullanılmayan ya da nadir kullanılan ürünler dolabın üzerine kaldırılır. Bu sebeple ağırlık kaldırabilme kapasitesi öğrenilmesinde fayda vardır.

Not: Dolabınızın birkaç köşesine oda kokusu veya küçük keselerde saklı kokan bitkiler yerleştirirseniz ortaya hoş bir koku çıkacaktır. Yalnız kıyafetinize çok yakın olmamasına dikkat ediniz zira hem iz yapabilir hem de koku uzun süre kıyafetinizde kalabilir.

 

Mutfak Dolabı

Burada bahsettiğimiz dolap tabi ki beyaz eşya olan dolaplar değil. (: Kiler dolabı niyetine kullandığımız ve akabinde mutfağımızın diğer sıkça kullanılan veya kullanılmayan ürünlerini sakladığımız mobilyalardır.

 

  Öncelikle yine bu seçimi yaparken dolabımızın kalitesinin yani sıra özellikle mutfakta kullanılacağı için haşerelerin uzak duracağı bir malzemeden yapılmış olması çok önemlidir.

  Bakliyat koyulacağı için çokta güneş almayan bir noktada muhafaza etmeniz de kritik bir husustur.

  Mutfak dolabını diğer dolaplardan ayıran en önemli niteliklerden birisi, dolap kapaklı olsa da içyapısı muhakkak raflı veya çekmeceli oluşudur ki bu durum kullanımınızı oldukça kolaylaştırmaktadır.

  Dolabın, içine konulacak malzemelerin ağırlığını kaldırabilecek güçte olması dikkat etmeniz gereken diğer bir konudur. Malum, büyük kavanozlarda muhafaza ettiğimiz mamullerin sayısı fazla olabiliyor veyahut kiloluk bakliyat paketleri üst üste binince ciddi ağırlık yaratabilmektedir.

 

Banyo Dolabı

Evimizin diğer odalarına nazaran daha küçük olan banyo, dolabın minimize edilmiş ve hatta duvara gömmeli olarak da kullanılacağı şekilde tercih edilebilir. Havlu, kişisel bakım ürünleri, iç çamaşırı, temizlik malzemeleri gibi ürünlerin konulmasıyla işimizi oldukça kolaylaştırır.

  Banyo, oldukça nem ve ıslaklık alan bir kullanım alanı olduğundan buraya koyacağımız her mobilya veya metal dolaplar bu duruma dayanıklı olmak zorundadır. Tabi siz tercihinizi ahşap değil metalden yana da kullanabilirsiniz ama paslanma süreci ahşabın hasar görmesine nazaran daha hızlı ilerleyeceğinden açıkçası pek tavsiyemiz değildir.