Genç Odası Dizaynı Nasıl Olmalıdır? - Yazar: Ceren Özmen

Genç Odası Dizaynı Nasıl Olmalıdır? - Yazar: Ceren Özmen

Genç Odası Dizaynı Nasıl Olmalıdır?

Bebeklikten çocukluğa, çocukluktan gençliğe uzanan, en eğlenceli zamanları yaşadığımız bu yıllar, büyüdükçe mazide en hoş hatıralar arasında yerini alır. Bu zamanlarda atılan temeller, ileriki yıllarda birçok konuda bizi etkileyen ve hayat yolumuzu çizen faktörlerle dolu olur. Bunların arasında kendimize ait bir alan yaratılması ve bu alanın doğru ve verimli şekilde kullanılması, her bakımda bize sağlıklı bir yol çizdirecektir. Genç odası, bu sebeple gelişme çağında olan kişiler için önemli bir unsurdur.

Zamanlarının çoğunu geçirdikleri bu alan, gençler için olabilecek en iyi şekilde verimli dizayn edilmelidir.
Peki ya bu alanın dizaynına nasıl yaklaşmalıyız?
Öncelikle, genç odası sadece bizim değil, odanın sahibinin zevkine göre dizaynı yapılmalıdır.


Dilerseniz önceliği kız çocuklarının oda dizaynına verelim.
Seçim yaparken, ebeveynlerin çoğu, sanki kendileri kullanacakmış gibi oda takımı seçimini domine ederler fakat bu çok yanlış bir yaklaşımdır. Seçim yaparken sadece tavsiye vermeleri daha doğru olacaktır.


Kız çocukları için tavsiyemiz ise, o sene moda olan, sırf bazı renk ve tasarım kalıpları belli diye o şekilde seçime karar vermemeleri olacaktır. Çünkü bu odayı yaklaşık olarak 10 sene kadar kullanacaklardır. Öncelikle odayı kullanacak kişi kafasında, kendi ihtiyaçları ve zevklerini göre belli bir model ve kalıp oluşturmalıdırlar. Örneğin yaşının küçüklüğünden dolayı pembeyi çok sevmeleri, tüm odayı pembe seçmeleri anlamına gelmemelidir. Beyaz ağırlıklı seçip pembe detaylar barındıran bir takıma yönelmeleri daha sağlıklı olur ki hem modası geçmeyecek hem de bıkkınlık getirmeyecektir.