Kışa Hazır mıyız? – Yazar: Öznur Subaşı

Kışa Hazır mıyız? – Yazar: Öznur Subaşı

Hedef Avm’den herkese merhaba,

Bu yazımızda sizi bir üşütüp bir ısıtacağız. (:

Malum bir yaz döneminin daha sonuna geliyoruz, soğuk havalar yavaş yavaş etkisini göstermeye başladı. Güneş sıcacık ışıklarını yavaş yavaş çekiyor üzerimizden ve yeniden kışa merhaba demek üzereyiz.

Dört mevsim ayrı güzelliktir hayatımızda. Kış zorlayıcı bir aydır yağmuru ile soğuğu ile biraz yorar bizleri. Özellikle ev bütçemizde oldukça etkisini göstermektedir.

Bu aylarda ihtiyacımız olan fiziksel sıcaklığı yakalamanın yanında mekânsal hissiyat da hem bütçesel açıdan hem de manevi olarak bizlere iyi gelecektir. Dekorun insan psikolojisi açısından ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliriz. Evlerimizi 4 mevsime göre şekillendirir kendimizi daha rahat ve mutlu hissederiz. Bu yüzden soğuk havalar etkisini göstermeye başlamışken bizler kışa hazır mıyız? Ya da ne kadar hazırız? Hadi gelin beraber evlerimizde nasıl sıcaklık ortamını yaratacağımızı inceleyelim.

ISITICILAR

Soğuk havalarla mücadele etmenin en pratik yolu evde ya da dış mekânda yaşadığınız problemlere göre bir ısıtıcı bulundurmaktır. Herhangi bir ısıtıcı almadan önce ne için ve hangi alanda kullanacağınıza göre almanız gerekmektedir. Örneğin çocuk odası için mi yoksa kış bahçesi için mi? Sorunun cevabına göre almanız gereken ısıtıcı tipi de değişkenlik göstermektedir. Isıtıcı seçerken belirlemeniz gereken bir diğer nokta ise ne kadar süre kullanılacağı ve enerji tasarruflu olup olmayacağıdır.Peki, ne tür ısıtıcılar kullanım alanını daha çok verimli hale getirecektir?

İnfared ısıtıcılar kızılötesi ışınlar vererek havayı ısıtmaz doğrudan baktığı noktadaki ısının temas ettiği en yakın yere ısısını yansıtır. Açıldığı anda kuvvetli bir ısı yaymaya başlar. Kapandığında ise o ısıdan eser kalmaz. Bunlar genellik balkon ve ufak odalar için tercih edilir.

Bunun yanı sıra infrared ısıtıcıların aksine bulunduğu ortamdaki havayı ısıtan konvektör ısıtıcıları da tercih edebilirsiniz. Alt kısmından soğuk havayı içine çeken konvektör ısıtıcılar içerisindeki rezistans sayesinde soğuk havayı ısıtır. Son zamanlarda sıkça tercih edilen ısıtıcı türünü odalarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Üstelik enerji dostu olması sayesinde faturanızı çok fazla etkilemeyecektir.

Diğer tercihiniz ise fanlı ısıtıcılardan olabilir.