MASA SANDALYE VE MUTFAK MASASI SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER - YAZAR: TUBA AZAK

MASA SANDALYE VE MUTFAK MASASI SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER - YAZAR: TUBA AZAK

Hedef Avm’den herkese merhaba,

Hepimiz biliyoruz ki yemek yemek, yemeği yedirmek, ikramda sınır tanımamak, bizim eşsiz kültürel zenginliklerimizden biridir ki hatta bizce ilk üçe girer. Küçüklükten başlayan sofra adabı ve sofra düzeni eğitimlerin vazgeçilmez hali adeta ki bu kültür her yaşta bizim kendimizi kanıtlamamız ve toplum içinde daha değerli bir yere sahip olmamıza da sebeptir.


Hatırlarsanız mutlaka değil mi?
Annelerimizin yemek esnasında ilk öğüdü ‘yemekte ağız şapırdatılmaz’, ‘eller öncesinde ve sonrasında yıkanır’, ‘yemek yerken konuşulmaz’, ‘yemekle oynanmaz’ vs... Birçok adap ve olması gerekenler bir bir bize işlendi.. Hatta yemeğe saygı olarak yer sofrası ve sini ikilisi ev halkını etrafına toplar ve sofra örtüsünü bacaklarımızı kapayacak şekilde örterek yemeklerimizi yerdir ki sadece bu da değil; annelerimizin üzerinde bir de yufka açtığı ahşap yer sofları olarak da kullanılırdı bu materyaller.

Sonraki dönemler gelişen evler ve ilerleyen mobilya, hatta mutfak sektörü bize mutfak tezgâhlarını, yemek odası masa sandalye alışkanlıklarını getirdi.
O kadar önemli kılınan eylem, yemek masası ve sandalye olarak evimizin özel bir bölümünü oluşturdu.

Konsept ve evin mimari durumunu göz önünde bulundurularak birçok seçenekte kullanıcının ihtiyaç ve beğenisine sunulmuş oldu.