Buzdolabı Hakkında Her Şey – Yazar: Tuba Azak

buzdolabi-hakkinda-her-sey

Hedef Avm’den herkese merhaba,

Bugün sizlere her evin olmazsa olmazı, yiyecek ve içeceklerimizin taze ve kokmamasını sağlayan ve ömrünü uzatan buzdolabı hakkında blog yazısı hazırladık. Bir de yeni ev kuracaklar, buzdolabı bozulanlar yeni sistem teknoloji ile birlikte yeni yeni terimlerle karşılaşıp nasıl bir model alacağına veya karşılaştıkları bu terimin hangi amaçla kullanıldığından bir haber olabiliyorlar.

Gelin beraber buzdolapları hakkında öncelikle bu terimlere bir göz atalım:

No-Frost Özelliği:

Var olan sensörler sayesinde istenilen sıcaklığı sabit tutarak besinlerin bozulmasını geciktirir ve enerji tasarrufunu da sağlamaktadır. Genelde cam rafları olur ve rafları istediğiniz gibi konumlandırabilirsiniz. Bu özellik, koyduğunuz tencere ve yiyeceklerin sabit kalmasını ve devrilmemesine olanak sağlar. Karlanma yapmazlar.

Peki karlanmayı nasıl önleriz?

Var olan vantilatör nemi dışarı atarak içerdeki hava akımını sabit ve eşit miktardaki hava akımıyla buzlanmanın önüne geçer ve yiyeceklerimizi daha uzun süre saklamış oluruz ki bu bir de buzdolabımızın ömrünü uzatır.

Gün ışığı ve Taze Hava Teknolojisi:

Özellikle Vestel’de çok sık karşılaştığımız bu özellik, güneş ışığı 3w’den ilham alınarak üretilmiştir. Güneş ışığı yaşamı beslerken aynı zamanda temas ettiği noktalara hava kalitesini arttırıp bizi zararlı oluşumlara karşı korumaktadır. Bu şekilde gün ışığı da buzdolabındaki havayı temizleyip temas ettiği gıdaların kalitesini arttırmadır. Bu sayede gıdalar daha uzun ve taze bir şekilde kalır.

Multi Air Flow Özelliği:

Yeni nesil ikili soğutma olan bu özellik, her rafa ayrı ayrı havalar üfleyerek dengeli bir hava akımını sağlamakta ayrıca soğutma işlemini hızlandırarak yiyeceklerimizin daha uzun şekilde taze kalmasına yardımcı olur.

Cool Box, Cool Max, Cool Door Özelliği:

Normalde soğutulma işlemi birkaç taraftan yapılırken bu özellikler sayesinde buzdolabının dış kapağından da bu soğutma işlemi yapılabilmektedir. Bu sayede yine her noktaya hava akımı kusursuz bir şekilde soğutma işlemini devam ettirmektedir.

Nem Ayar Mekanizmalı Sebzelik Bölümü:

Buzdolabının ayarı +4 derece ve -18 derece arasında bulunması gerekmektedir. Bu ayar, kişiden kişiye ve mevsime göre derecelendirilebilmektedir. Yaz aylarında soğutma derecesinin arttırılması önemlidir ki +2 ve -20 aralığında ayar yapılması önerilenler arasındadır.

Kahvaltılık çekmecesi bölümü:

Peynir, salam, sucuk gibi kokulu besinlerin muhafazasını ve dışarıya koku çıkarmasını önleyen bölümdür ki düzen açısından da oldukça güzel bir görüntüye sahiptir. Kahvaltılık bölümü, 0 derece bölümü olarak geçer ve dondurucuya koyulacak ürünler öncelikle bu bölüme sonra da dondurucuya alınabilir ve dondurucudan çıkartılan fazla gelen ürün 1 hafta kadar bu bölümde saklanabilir.

İç Aydınlatma:

Mutfak ışığını açmadan en uç kısımlarını bile aydınlatmaya yeterli ışık sistemi ile donatılmış olması, bize kullanım kolaylığı sağlayan özelliklerden bir tanesidir.